Centrum Pompidou  (Le Centre Pompidou) W 1968 roku prezydent Francji Georges Pompidou uchwalił prawo umożliwiające uniknięcia części podatków w zamian za ofiarowanie Państwu dzieł sztuki. Zlecił też zaprojektowanie budnyku który spełniałby funkcję « mediateki » czyli miejsca prezentacji różnych form nowoczesnej kultury i sztuki. Budynek zostal otwarty w […]

Centrum Pompidou

Centrum Pompidou 
(Le Centre Pompidou)

W 1968 roku prezydent Francji Georges Pompidou uchwalił prawo umożliwiające uniknięcia części podatków w zamian za ofiarowanie Państwu dzieł sztuki. Zlecił też zaprojektowanie budnyku który spełniałby funkcję « mediateki » czyli miejsca prezentacji różnych form nowoczesnej kultury i sztuki.
Budynek zostal otwarty w 1977 roku i  ma na celu propagowanie wśród jak najszerszej publiczności  takich dziedziń sztuki jak taniec, film, fotografia, muzyka współczesna, książki, sztuki graficzne i sztuka nowoczesna. Oficjalna nazwa budynku to Narodowe Centrum Sztuki i Kultury Georges-Pompidou jednak najczęściej nazywany jest po prostu Centrum Pompidou („Centre Pompidou”) lub po prostu „Beaubourg”, od nazwy dzielnicy w której się znajduje.
W budynku znaduje się między innymi Muzeum Narodowe Sztuki Współczesnej (kondygnacja 4 i 5 ) obejmujące okres XX wieku, m.in. dzieła Picassa, Kandinskyego, Matisse’a, Pollocka, Andy Warhola –prezentowany jest głównie dadaizm i surrealizm oraz wszelka sztuka nowoczesna drugiej połowy XX wieku.
O samym budynku mówi się, że jest „odwrócony na drugą stronę”, czyli wszelkie elementy konstrukcyjne które normalnie są schowane, tutaj prezentowane są na zewnątrz, dzięki czemu budynek jest brdzo ustawny, funkcjonalny i przestronny w środku.
Centrum Pompidou jest najczęściej odwiedzanym ośrodkiem kultury na świecie.

 

Godziny otwarcia Centrum Pompidou:

Wtorek – muzeum jest zamknięte.
W pozostałe dni tygodnia otwarte jest od 11:00 do 21:00 (w czwartki do 23:00)
Więcej informacji tutaj

 

Ceny biletów do Centrum Pompidou:

Podstawowy bilet kosztuje 14€, zniżkowy 11€.
Dla mieszkańców Unii Europejskiej poniżej 26 roku życia wejście jest darmowe (za okazaniem dowodu tożsamości). Szczegóły na temat biletów można znaleźć tutaj

Wycieczki dla grup (szkoły, firmy) do Londynu lub Paryża z Wycieczkownią!

Oferta na Londynwestminster-pałacOferta na ParyżPola Elizejskie, Avenue des Champs Elysées

Bez nudy, z Twojego miasta, Jedź z Nami!