La Défense Dzielnica La Défense znajduje się już poza administracyjnymi granicami Paryża. Została nazwana „Dzielnicą XXI wieku” i choć wiek XXI jest już naszą rzeczywistością, to nie da się zaprzeczyć, że La Défense nadal może być symbolem nowoczesności i przyszłości. Nazwa wzięła się od pomnika „La […]

La Défense

La Défense

Dzielnica La Défense znajduje się już poza administracyjnymi granicami Paryża. Została nazwana „Dzielnicą XXI wieku” i choć wiek XXI jest już naszą rzeczywistością, to nie da się zaprzeczyć, że La Défense nadal może być symbolem nowoczesności i przyszłości.
Nazwa wzięła się od pomnika „La Défense de Paris” („Obrona Paryża”) wybudowanego na pamiatkę żołnierzy walczących w czasie wojny francusko-pruskiej. Pomnik ten znajdował się na środku terenu na którym później powstało La Défense i wrócił na swoje miejsce w roku 1983.
Koncepcja dzielnicy biznesowej powstała w latach 60. XX wieku i miała czerpać wzorce z Manhattanu i dzielnicy biznesowej Chicago. Na początku pomysł nie odniósł spodziewanego sukcesu ale rozwój dzielnicy nabrał rozpędu po wybudowaniu dużego centrum handlowego „Les Quatre Temps” i kina sferycznego „IMAX”
Teren współczesnego La Défense zorganizowano tak, aby oddzielić sieć drogową od części przeznaczonej tylko dla pieszych. Pracownicy biur i turyści poruszają się po wielkiej esplanadzie na której zabroniony jest wszelki transport, a wszystkie drogi, metro i kolejka podmiejska znajduję się pod esplanadą.
Dzielica biznesowa to najczęściej szkło i beton. Tak też jest na La Défense. Jednakże aby ożywić tę przestrzeń na terenie dzielicy znajduje się około 60 dzieł sztuki,  te najbrdziej  znane to „Czerwony Pająk” (15 metrów wysokości), „Kciuk” (12 metrów wysokości, 18 ton wagi) oraz „Dwie postacie fantastyczne” Joana Miró.

La Défense w liczbach:

  • 3 450 000 m² powierzchni biurowej
  • 2 950 firm, w tym 14 z 20 największych francuskich i 15 z 50 największych światowych
  • 180 000 pracowników
  • 245 000 m2 powierzchni handlowej (w tym 130 000 to centrum handlowe Quatre Temps)
  • 2 600 pokoi hotelowych
  • 50 kawiarni i restauracji

 

Największą atrakcją turystyczną tej dzielnicy jest „Wielki Łuk” czyli La Grande Arche

Oficjalną nazwą La Grande Arche jest „Grande Arche de la Fraternité” czyli po polsku „Wielki Łuk Braterstwa”. Łuk powstał w roku 1989 z okazji upamiętnienia dwusetnej rocznicy Rewolucji Francuskiej i był jedną z tak zwanych „wielkich prac” zleconych za rządów prezydenta François Mitterand.
Konkurs na budynek/pomnik który zamknie historyczną oś Paryża (od piramidy będącej wejściem do Luwru, przez Łuk Triumfalny Karuzeli i główny Łuk Triumfalny na placu Charles de Gaulle) został rozpisany w 1982 roku i w odpowiedzi wpłynęły 424 projekty, z których wyłoniono zwycięski, autorstwa dwóch duńskich architektów. Faktyczne prace nad budową zaczęły się w roku 1985 kiedy to dwie niezależne ekipy zaczęły stawiać jednocześnie oba boki łuku.
Na dachu łuku znajdowały się centrum kongresowe, muzeum informatyki i gier wideo, restauracje oraz taras widokowy. Aktualnie te atrakcje są zamknięte, gdyż pod koniec 2014 roku ruszyła renowacja łuku, która ma się skończyć w roku 2017. Poza zamkniętymi obiektami na dachu, w budynku znajdują się pomieszczenia biurowe zajmowane między innymi przez jedną wyższą uczelnię oraz przez niektóre oddziały francuskiego Ministerstwa Ekologii.
Grande Arche ma 112 metrów długości i wysokości oraz 107 metrów szerokości. Aby obrazowo pokazać jak wielki jest to budynek mówi się, że na wysokość zmieściłaby się w nim katedra Notre Dame, a na szerokość wszystkie pasy jezdni na Polach Elizejskich, wraz z chodnikami.