Wersal  (Le Château de Versailles) Historia Wersalu nierozerwalnie wiąże się z postacią Ludwika XIV czyli „Króla Słońce” („Le Roi Soleil”). Jego ojciec, Ludwik XIII miał w miejscu dzisiejszego Wersalu mały pałacyk myśliwski. Ludwik XIV już od dzieciństwa bardzo lubił ten pałac. Jednak nie tylko sentymenty grały […]

Wersal

Wersal 
(Le Château de Versailles)

Historia Wersalu nierozerwalnie wiąże się z postacią Ludwika XIV czyli „Króla Słońce” („Le Roi Soleil"). Jego ojciec, Ludwik XIII miał w miejscu dzisiejszego Wersalu mały pałacyk myśliwski. Ludwik XIV już od dzieciństwa bardzo lubił ten pałac. Jednak nie tylko sentymenty grały tu rolę. Król Ludwik XIV jako dziecko doświadczył w Paryżu zamieszek więc nigdy nie czuł zaufania do tego miasta ani do jego mieszkańców. W momencie w którym objął tron Francji zapragnął opuścić Paryż i zebrać całą szlachtę w jednym miejscu aby móc łatwiej kontrolować spiski wokół własnej osobie, jednocześnie będąc daleko od paryskiego ludu który wzburzony, mógłby być potencjalnie niebezpieczny. Wersal za rządów Ludwika XIV  (rządził Francją 72 lata) stał się oficjalna siedzibą rządu, będąc jednocześnie odzwierciedleniem ambicji samego króla, który sprawował rządy absolutne i porównywał się do boga Apollo.
Do rozbudowy i projektowania Wersalu zatrudniono najwybitniejszych twórców tamtych czasów. Był to Louis le Vau ( architekt), André Le Nôtre ( architekt krajobrazu) oraz malarz Charles le Brun.
Najbardziej znaną częścią pałacu jest Galerie des Glaces czyli Galeria Zwierciadlana. Znajduje się w niej 17 okien wychodzących na ogród i 17 odpowiadających im luster. W tej Sali miało miejsce ważne wydarzenie dla historii Polski. Podpisano tu Traktat Wersalski a ze strony polskiej zrobili to Ignacy Paderewski i Roman Dmowski.
Oprócz pięknych i bogato zdobionych wnętrz najpięknieszą część Wersalu stanowią ogrody, doskonały przykład klasycznych ogrodów w stylu francuskim. Ogrody to między innymi około 20 kilometrów żywopłotu, 32 baseny i 50 fontann.  Jeszcze więsze wrażenie robi fakt, iż za czasów Ludwika XIV teren ogrodów był prawie 10 krotnie większy a liczba zaplanowanych fontann grubo przekraczała 1000.

 

Godziny otwarcia Wersalu:

Od 1 kwietnia do 31 października od 09:00 do 18:30
Od 1 listopada do 31 marca od 09:00 do 17:30
Pałac w Wersalu jest otwarty we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałku.
Więcej szczegółów znadziesz tutaj

 

Cena biletów do Wersalu:

15€ bilet podstawowy.
Dla mieszkańców Uni Europejskiej w wieku poniżej 26 lat wejście na Łuk Triumfalny jest darmowe. Trzeba tylko wziąć ze sobą dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: