Centrum Pompidou  (Le Centre Pompidou) W 1968 roku prezydent Francji Georges Pompidou uchwalił prawo umożliwiające uniknięcia części podatków w zamian za ofiarowanie Państwu dzieł sztuki. Zlecił też zaprojektowanie budnyku który spełniałby funkcję « mediateki » czyli miejsca prezentacji różnych form nowoczesnej kultury i sztuki. Budynek zostal otwarty w […]

Centrum Pompidou

Centrum Pompidou 
(Le Centre Pompidou)

W 1968 roku prezydent Francji Georges Pompidou uchwalił prawo umożliwiające uniknięcia części podatków w zamian za ofiarowanie Państwu dzieł sztuki. Zlecił też zaprojektowanie budnyku który spełniałby funkcję « mediateki » czyli miejsca prezentacji różnych form nowoczesnej kultury i sztuki.
Budynek zostal otwarty w 1977 roku i  ma na celu propagowanie wśród jak najszerszej publiczności  takich dziedziń sztuki jak taniec, film, fotografia, muzyka współczesna, książki, sztuki graficzne i sztuka nowoczesna. Oficjalna nazwa budynku to Narodowe Centrum Sztuki i Kultury Georges-Pompidou jednak najczęściej nazywany jest po prostu Centrum Pompidou („Centre Pompidou”) lub po prostu „Beaubourg”, od nazwy dzielnicy w której się znajduje.
W budynku znaduje się między innymi Muzeum Narodowe Sztuki Współczesnej (kondygnacja 4 i 5 ) obejmujące okres XX wieku, m.in. dzieła Picassa, Kandinskyego, Matisse’a, Pollocka, Andy Warhola –prezentowany jest głównie dadaizm i surrealizm oraz wszelka sztuka nowoczesna drugiej połowy XX wieku.
O samym budynku mówi się, że jest „odwrócony na drugą stronę”, czyli wszelkie elementy konstrukcyjne które normalnie są schowane, tutaj prezentowane są na zewnątrz, dzięki czemu budynek jest brdzo ustawny, funkcjonalny i przestronny w środku.
Centrum Pompidou jest najczęściej odwiedzanym ośrodkiem kultury na świecie.

 

Godziny otwarcia Centrum Pompidou:

Wtorek – muzeum jest zamknięte.
W pozostałe dni tygodnia otwarte jest od 11:00 do 21:00 (w czwartki do 23:00)
Więcej informacji tutaj

 

Ceny biletów do Centrum Pompidou:

Podstawowy bilet kosztuje 14€, zniżkowy 11€.
Dla mieszkańców Unii Europejskiej poniżej 26 roku życia wejście jest darmowe (za okazaniem dowodu tożsamości). Szczegóły na temat biletów można znaleźć tutaj