Opera Garnier w Paryżu (Opéra Garnier/Palais Garnier) Opera Garnier (po francusku Opéra Garnier albo Palais Garnier) wzięła swoją nazwę od nazwiska architekta który ją zaprojektował. Charles Garnier wygrał oficjalny rządowy konkurs na nowy gmach opery, pokonując 171 konkurentów. Budowa trwała od 1862 do 1875 roku. Największym technicznym […]

Opera Garnier

Opera Garnier w Paryżu
(Opéra Garnier/Palais Garnier)

Opera Garnier (po francusku Opéra Garnier albo Palais Garnier) wzięła swoją nazwę od nazwiska architekta który ją zaprojektował. Charles Garnier wygrał oficjalny rządowy konkurs na nowy gmach opery, pokonując 171 konkurentów. Budowa trwała od 1862 do 1875 roku. Największym technicznym problemem były niski poziom wód gruntowych który został bardzo szybko osiągnięty przy budowie fundamentów. Wymagało to stworzenia sztucznego zbiornika wody który do dziś znajduje się w podziemiach opery i służy do jej stabilizacji oraz jako awaryjny zbiornik w razie pożaru. Ten zbiornik wodny jak i cała opera był inspiracją dla twórcy powieści „Upiór w Operze”, przerobionej później na słynny  musical.
Opera ma powierzchnię 11 tys. m2, a na scenie może przebywać jednocześnie 450 osób. Odbywają się tu przede wszystkim przedstawienia baletowe, za dnia wnętrze można zwiedzać. Przedstawienia operowe najczęściej są w Opéra- Bastille. Ciekawostką jest, że na dachu Opery znajduje się pasieka, z której miód za duże pieniądze można kupić w kasach.

 

Godziny otwarcia Opery Garnier:

W większość dni tygodnia operę można zwiedzać od 10:00 do 17:00. Szczegóły można znaleźć tutaj

 

Cena biletów do Opery Garnier:

10€ bilet dla osoby dorosłej
Więcej szczegółów dotyczących biletów znajdziesz tutaj