Pałac Inwalidów  (L’Hôtel des Invalides) Pałac Inwalidów znajdujący się na lewym brzegu Sekwany jest jednym z największych budynków w Paryżu. Idea jego powstania zrodziła się za czasów panowania króla Ludwika XIV, który pragnął stworzyć miejsce wypoczynku i rekonwalescencji dla zasłużonych weteranów wojennych swojej armii. W szczytowym […]

Pałac Inwalidów

Pałac Inwalidów 
(L’Hôtel des Invalides)

Pałac Inwalidów znajdujący się na lewym brzegu Sekwany jest jednym z największych budynków w Paryżu. Idea jego powstania zrodziła się za czasów panowania króla Ludwika XIV, który pragnął stworzyć miejsce wypoczynku i rekonwalescencji dla zasłużonych weteranów wojennych swojej armii. W szczytowym momencie jego funkcjonowania przebywało w nim do 4 tysięcy weteranów i inwalidów którzy mieli zapewnioną opiekę medyczną i wyżywienie.
Współcześnie kompleks Inwalidów zajmuje kilka różnych instytucji. Największą część zajmuje nawiększe na świecie Muzeum Armii (około 500 ty. eksponatów). Oprócz tego swoje miejsce znalazły tu Muzeum Makiet oraz Muzeum Orderu Wyzwolenia.
Dopełnieniem kompleksu są dwa kościoły. Lśniąca złotem kopuła (Dôme des Invalides) była w założeniu kaplicą królewską ale stała się cesarskim mauzoleum, gdy 15 grudnia 1840 roku z Wyspy św. Heleny powróciły do Francji prochy Napoleona I. Umieszczono je w sarkofagu z czerwonego porfiru w przeszklonej krypcie pośrodku rotundy. Sakrofag Napoleona składający się z 6 trumien jedna w drugiej (kolejno biały metal, mahoń, dwukrotnie z ołowiu, heban i drzewo dębowe) jest strzeżony przez 12 posągów młodych dam symbolizujących 12 jego kampanii wojennych. Drugim kościołem jest Katedra Świętego Ludwika, parafia francuskiej armii, w której odbywają się również uroczyste nabożeństwa w czasie świąt państwowych.

 

Godziny otwarcia Pałacu Inwalidów
(muzea i grobowiec Napoleona):

Od 01.04 do 31.10 od 10:00 do 18:00
Od 01.11 do 31.03 od 10:00 do 17:00
Kompleks Inwalidów jest otwarty we wszystkie dni tygodnia. Szczegóły tutaj

 

Ceny biletów do Pałacu Inwalidów
(muzea i grobowiec Napoleona):

9,50€ bilet podstawowy.
Dla mieszkańców Uni Europejskiej w wieku poniżej 26 lat wejście do Pałacu Inwalidów jest darmowe. Trzeba tylko wziąć ze sobą dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
Więcej informacji tutaj